dr Piotr Molenda

Piotr Molenda – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (2009) – praca poświęcona mnemotechnice polskiej XIX i początku XX w. Absolwent  Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a także studiów podyplomowych – menedżer w oświacie (Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium). Przez wiele lat związany ze szkolnictwem: pracował m.in. jako nauczyciel konsultant, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie; w latach 2009-2020 prowadził zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu dydaktyki i pedeutologii.  Obecnie adiunkt  w Instytucie Penitencjarystyki  Akademii  Wymiaru Sprawiedliwości.
Zainteresowania badawcze realizuje wokół zagadnień związanych z edukacją regionalną i patriotyczną oraz historią i zastosowaniem metod mnemotechnicznych (opracował m.in. monografię:  Méthode mnémonique polonaise. Antoni Jaźwiński (1789-1870) i jego sztuka pamięci (2013). Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, haseł w słownikach biograficznych, redaktor trzech zbiorów scenariuszy zajęć dotyczących dziedzictwa kulturowego Wielkopolski oraz 22 tomu „Zeszytów Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” (2022).

Opracował i przeprowadził  liczne szkolenia dotyczące m.in.: regionalizmu, metod uczenia się i nauczania, pracy z uczniem zdolnym. W latach 2013-2015 pełnił na terenie powiatu kaliskiego obowiązki specjalisty-koordynatora sieci kształcenia nauczycieli dotyczącej tematyki twórczego myślenia, przygotował i koordynował cztery projekty edukacji regionalnej w południowej Wielkopolsce (2015-2019).

 

 

Dorobek naukowy

Dorobek dydaktyczny

  • Egzaminator Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu w zakresie egzaminu maturalnego z historii, wiedzy o społeczeństwie, a także egzaminu z przedmiotów humanistycznych w gimnazjum

    wybrane lata w okresie 2001-2008
  • Współpraca z Gnieźnieńską Szkołą Wyższą Milenium. Prowadzenie zajęć z dydaktyki i pedeutologii, autor sylabusów do ww. przedmiotów,  ­opieka nad praktykami pedagogicznymi słuchaczy, członkostwo w pracach Komisji Egzaminu Dyplomowego.

    2009-2020
  • Opracowanie czterech programów szkoleń (wraz z obudową dydaktyczną) dla nauczycieli powiatu kaliskiego w ramach projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji: System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół

    2013
  • Cykl zajęć dla nauczycieli z zakresu dydaktyki twórczości realizowany w ramach projektu POKL w powiecie ostrowskim

    2014
  • Między przekazem oralnym a piśmiennym. E-learning jako rozwiązanie wspierające procesy zapamiętywania informacji – wykład podczas konferencji poświęconej e-learningowi, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

    2014
  • Warsztaty  dla nauczycieli: Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów zdolnych. Grant Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Piła.

    2016.
  • Metody i formy wspierające aktywny i efektywny przebieg procesu dydaktycznego zajęcia dla kadry Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

    2016, 2018
  • Strategie uczenia się wspierające aktywność poznawczą   (wykład dla nauczycieli konsultantów z Wielkopolski, Uniejów.

    2018
  • Wybrane metody i techniki rozwijające pamięć i twórczą aktywność ucznia – warsztaty w ramach Targów Edukacyjnych w Poznaniu

    2020.
  • Opracowanie programu nauczania: Kalisz w edukacji historycznej. Program nauczania treści regionalnych w klasach IV–VIII szkoły podstawowej.

    2021
  • Referat podczas II Seminarium „Pedagogiczne aspekty edukacji filozoficznej z uwzględnieniem systemów penitencjarnych” Warszawa, Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości 2023.

    2023

Dorobek organizacyjny

  • Pomysłodawca, współorganizator i prowadzący eliminacje Mistrzostw Kalisza w Zapamiętywaniu ”Superpamięć”, Kalisz 2000-2006.

    2000-2006
  • Pomysłodawca, organizator i prowadzący konferencje dla nauczycieli, samorządowców i regionalistów w ramach zadania publicznego „Bliżej domu”:
    1. „Bliżej domu. Edukacja regionalna w południowo-wschodniej Wielkopolsce” (2015).
    2. „Bliżej domu – dziedzictwo południowo-wschodniej Wielkopolski (2017).
    3. „Bliżej domu – polskie drogi do niepodległości. Edukacja regionalna w południowo-wschodniej Wielkopolsce” (Kalisz, 19-11-2018).

  • „Moja miejscowość w powstaniu wielkopolskim”. Współorganizator konferencji przygotowanej wspólnie z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy (05-12-2018)

    2018
  • Pomysłodawca, współorganizator i prowadzący konferencję połączoną z projektem edukacyjnym „Wielkopolan drogi do Niepodległości”. Działania obejmowały m.in. I Zjazd Szkół im. Powstańców Wielkopolskich z terenu Wielkopolski południowej, wystawę, konferencję i promocję dobrych praktyk edukacyjnych. (marzec 2019)

    2019
  • Przewodnik oprowadzający grupy zwiedzających zabytkowy Zakład Karny w Kaliszu, „Noc Muzeów 2024”

    2024

Pozostałe osiągnięcia

Finalista nagrodzony w Konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku

(2019)

Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza za działalność dydaktyczno-wychowawczą

(2016)

Medal Komisji Edukacji Narodowej

(2015)

dr Piotr Molenda