mgr Anna Gmurowska
Numer ORCID
Adres e-mail
Wykształcenie: Magister administracji (Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego), absolwentka studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki, doradztwa zawodowego oraz penitencjarystyki oraz Szkoły Mediacji Krajowego Stowarzyszenia Mediatorów. Funkcjonariusz Służby Więziennej, pełniąca służbę na stanowisku asystenta w Instytucie Nauk Prawnych w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Administratywista, mediator, pedagog, doradca zawodowy, trenerka kompetencji międzykulturowych, absolwentka projektu edukacyjnego „Pracownia Liderów Prawa – Program Praw Człowieka” pod patronatem Ministra Sprawiedliwości.
Zainteresowania naukowe: mediacja; sprawiedliwość naprawcza; readaptacja społeczna skazanych; pedagogiczne konteksty przeciwdziałania zagrożeń społecznych; struktura organizacyjna i funkcjonowanie więziennictwa w Polsce; wybrane aspekty prawa rodzinnego oraz praw dziecka; patologie organizacyjne – głównie problem mobbingu i dyskryminacji; problematyka wielokulturowości i praw człowieka.
Dorobek naukowy
-
Mediacje w sprawach gospodarczych. Cena spokoju i stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa, 2024, s. 54-55
-
Mediacje w sprawach gospodarczych. Cena spokoju i stabilności finansowej przedsiębiorstwa. Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa, 2024, s .56-58
-
International Journal of Legal Studies (IJOLS), 2023; 16 (4 (Specjal Issue)): 169-216
-
The Prison Systems Review, 2022, nr 115, s. 101-123.
-
Sprawiedliwość naprawcza w kontekście mediacji po wyroku. [W] Agnieszka Lewicka-Zelent (red. nauk.). Implementacja modelu mediacji po wyroku na przykładzie pilotażowego programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa: 2022, s. 15-31. -
Założenia i przebieg projektu pilotażowego. [W] Agnieszka Lewicka-Zelent (red. nauk.). Implementacja modelu mediacji po wyroku na przykładzie pilotażowego programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, 2022, Warszawa, s. 33-68. -
Opinie osób skazanych na temat mediacji po wyroku. [W] Agnieszka Lewicka-Zelent (red. nauk.). Implementacja modelu mediacji po wyroku na przykładzie pilotażowego programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości; 2022. Warszawa, s. 86-113. -
Kompetencje mediacyjne i negocjacyjne w pracy personelu więziennego nowym wymiarem profesjonalizacji kadry kierowniczej Służby Więziennej. [W] Monika Szewczyk i Sławomir Grzesiak (red. nauk.) Potencjał kadrowy Służby Więziennej w kontekście wykonywanych zadań służbowych.
Wydawnictwo DiG, Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości; 2022, Warszawa, s. 121-139 -
Poziom satysfakcji uczestników spotkań informacyjnych z mediatorem oraz poczucie ich gotowości do udziału w mediacji po wyroku, w opinii osadzonych, korzystających z dyżurów mediatora w jednostkach penitencjarnych. [W] Agnieszka Lewicka-Zelent (red. nauk.). Implementacja modelu mediacji po wyroku na przykładzie pilotażowego programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości; 2022, Warszawa, s. 73-85. -
Opinie koordynatorów i opiekunów ds. sprawiedliwości naprawczej i mediacji na temat programu pilotażowego i mediacji po wyroku.
[W] Agnieszka Lewicka-Zelent (red. nauk.). Implementacja modelu mediacji po wyroku na przykładzie pilotażowego programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości; 2022, Warszawa, s. 129-144. -
Zalecenia i rekomendacje dla praktyki mediacji po wyroku. [W] Agnieszka Lewicka-Zelent (red. nauk.). Implementacja modelu mediacji po wyroku na przykładzie pilotażowego programu wdrażającego ideę sprawiedliwości naprawczej na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie.
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości; 2022, Warszawa, s. 167-172. -
Znaczenie mediacji w obliczu aktualnych wyzwań i wybranych zagrożeń rodziny. [W] Rodzina w społeczeństwie i kulturze pod red. Grażyny Szabelskiej
Wydawnictwo Naukowe FNCE, Poznań 2022, s. 123-144.