dr Witold Kołodziejczyk
Numer ORCID
Adres e-mail
Dr Witold Kołodziejczyk, prof. AWS w Instytucie Penitencjarystyki, Katedrze Edukacji Dorosłych i Studiów Kulturowych.
Sekretarz Rady Dyscypliny Naukowej Pedagogika w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Instytucie Penitencjarystyki.
W latach 2002-2007 dr Kołodziejczyk był Nauczycielem Konsultantem w Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, gdzie odpowiadał za rozwój e-learningu w procesie doskonalenia nauczycieli.W latach 2007-2008, pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Merytorycznych.
W 2008 roku Koordynator Programów EFS w Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, koordynował projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W latach 2009-2013 dr Kołodziejczyk był Dyrektorem Collegium Futurum – autor innowacyjnego gimnazjum i liceum w Słupsku, które jako jedno z pierwszych w Polsce stało się pionierskim projektem, wyznaczającym nowe standardy w kształceniu młodzieży.
W latach 2022-2024 dr Kołodziejczyk pełnił funkcję Kierownika Katedry Zarządzania Penitencjarnego w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, gdzie nadzorował rozwój oraz realizację programów edukacyjnych w tej dziedzinie. Jest również Współautor programu i Koordynatorem Studiów Podyplomowych Zarządzanie Jednostkami Organizacyjnymi dla kadry kierowniczej Służby Więziennej, realizowanych w latach 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023 i 2023/2024.
Od września 2015 roku dr Kołodziejczyk pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Słupskiej Rady Edukacyjnej przy Prezydencie Miasta Słupsk, gdzie aktywnie wpływa na kształtowanie polityki oświatowej regionu.
Koordynator i lider Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich w 2004 roku oraz Koordynator projektu i doradca merytoryczny „Szkoła Równych Szans” w latach 2007-2008, finansowego w Funduszy Norweskich. W 2023 roku kierował projektem badawczym w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, gdzie pełnił funkcję Kierownika projektu „Zarządzanie procesami edukacyjnymi w warunkach konfliktu zbrojnego – analiza realizacji projektu”. Projekt ten stanowił kluczowe badanie nad adaptacyjnością systemów edukacyjnych w ekstremalnych warunkach, takich jak konflikt zbrojny.
Dr Kołodziejczyk pełni także funkcję Eksperta ds. strategii edukacyjnych w Gminie Lesznowola oraz jest Ekspertem programu Apple Education Strategic Planning oraz Apple Education Mentor. Od 2010 wspiera rozwój nowoczesnych metod nauczania z wykorzystaniem technologii firmy Apple.
Członek Rady Programowej portalu Edustyle.pl, członek Redakcji Portalu Nowoczesnej Edukacji EDUNEWS.pl, Ekspert w Ośrodku Analitycznym THINKTANK oraz Członek Rady Ekspertów w Instytucie Nowoczesnej Edukacji.
Redaktor Naczelny miesięcznika „Edukacja i Dialog” od 2007 roku, dr Kołodziejczyk regularnie publikuje felietony i artykuły analizujące współczesne wyzwania edukacyjne. Jest autorem książek „Gra o szkołę. W poszukiwaniu zasad zarządzania w nowych czasach” oraz „Collegium Futurum. W poszukiwaniu edukacji nowego wymiaru”, a także poradnika „Jak skutecznie zarządzać swoim czasem”. Jest współautorem książki „Rodzice w szkole”.
Twórca i autor bloga EdukacjaPrzyszłości.blogspot.com, na którym od 2008 roku dzieli się swoimi analizami i przemyśleniami na temat przyszłości edukacji oraz najnowszych trendów w nauczaniu. Blog ten został doceniony przez środowisko edukacyjne – w 2012 roku znalazł się na liście 10 najlepszych blogów edukacyjnych portalu Socjomania, a w 2015 roku zajął II miejsce na najlepszy merytorycznie blog edukacyjny według Instytutu Edukacji Społecznej.
W 2015 zajął I miejsce w konkursie pod patronatem Orange Polska dla doktorantów „Polska Cyfrowa 2020+” za najlepszą pracę doktorską dotyczącą edukacji przyszłości w kategorii socjologia. Nagrodzona praca „W poszukiwaniu edukacji nowej generacji. Nowatorski model organizacji inspirowany rozwojem ludzkiej świadomości”, została wysoko oceniona za nowatorskie podejście do modelowania systemów edukacyjnych.
Za swoje zasługi w dziedzinie edukacji został uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej w 2011 roku, Złotą Odznaką Społecznego Towarzystwa Oświatowego w 2007 roku oraz tytułem Zasłużony dla Miasta Człuchowa w 2008 roku.
Dorobek naukowy
-
Społeczeństwo 4.0 a edukacja. Szanse, wyzwania, zagrożenia, Kołodziejczyk Witold, Maciąg Jolanta, Grubicka Joanna, (red. nauk.)
Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, 2023 r. -
Warsztat nauczyciela w czasach wyzwań, w: Społeczeństwo 4.0 a edukacja. Szanse, wyzwania, zagrożenia, Kołodziejczyk Witold, Maciąg Jolanta, Grubicka Joanna.
Warszawa, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, 2023, s. 122-136. -
The Prison Systems Review, 2022, nr 117, s. 109-126
-
artykuł w czasopiśmie naukowym
-
Zarządzanie dynamiczne w Służbie Więziennej – podręcznik refleksyjnej praktyki, Witold Kołodziejczyk. Marcin Strzelec (red. nauk.),
Warszawa, Wydawnictwo DiG, 2021 r. -
Zarządzanie dynamiczne w Służbie Więziennej – podręcznik refleksyjnej praktyki, Witold Kołodziejczyk. Marcin Strzelec (red. nauk.),
Warszawa, Wydawnictwo DiG, 2021, s. 7-8. -
Management in action in the educational model of reflective practice to support dynamic security in penitentiary units: a case study
Journal of Security and Sustainability Issues 2021, 11 -
Tablet i telefon w kształceniu zdalnym
Zdalne kształcenie akademickie dorosłych w czasie pandemii. Warszawa: Wydawnictwo DiG; 2020 -
Z oferty potentatów
Zdalne kształcenie akademickie dorosłych w czasie pandemii. Warszawa: Wydawnictwo DiG; 2020 -
Nauczyciel i uczeń we współczesnej cyberprzestrzeni
Współczesny człowiek wobec zagrożeń w cyberprzestrzeni. Słupsk: Akademia Pomorska w Słupsku; 2019
Dorobek dydaktyczny
-
W latach 2002 – 2020 wykładowca w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i w Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Dorobek organizacyjny
-
Twórca Laboratorium Edukacji Medialnej w CODN.
-
Koordynator Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich finansowanego przez Bank Światowy.
-
Lider projektu E-Akademia Przyszłości finansowany ze środków UE.
-
Ekspert programów EFS w Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Pozostałe osiągnięcia
-
Laureat konkursu dla doktorantów Polska Cyfrowa 2020+ na najlepszą pracę w kategorii socjologia (Nowatorski model organizacji inspirowany rozwojem ludzkiej świadomości.)